T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ortahisar Müftülüğü

05.10.2017

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

CamiŞehir Ve Medeniyet

Diyanet İşleri Başkanlığımız, 1-7 Ekim tarihleri arasını içeren ekim ayının ilk haftasını 1986 yılında  “Camiler Haftası” olarak ilan etmiş, o zamandan itibaren bu haftayı “Camiler Haftası” olarak kutlamıştır. 2003 Yılından bu yana ise bu haftaya Din görevlilerini de ilave ederek  “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlamaktadır.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl belirli bir tema çerçevesinde düzenlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’, Ankara Kocatepe Camii avlusunda düzenlenen açılış programıyla başladı. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve her yıl bir temanın belirlendiği haftanın bu yılki teması ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ olarak belirlendi. Bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan haftanın açılış programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, “ Bu sene “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda; İslam’ın birey, toplum ve dünya tasavvurunda önemli bir yer tutan, Müslüman bilincin üç köklü kavramını ve bunların İslam’la, hayatla ve birbirleriyle ilişkisini ele alıyoruz. Bir hafta boyunca ülkemiz genelinde ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ konularını incelemeye, işlemeye ve öğrenmeye çalışacağız” dedi.


2017 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde Ortahisar İlçe Müftülüğümüz tarafından Niyazi Şahin Başoğlu  Konferans Salonu’nda "Camii, Şehir ve Medeniyet" konulu bir konferans düzenlendi.  

On dokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi öğretim üyelerinden emekli Prof. Dr. Mustafa Zeki TERZİ’nin konuşmacı olarak katıldığı konferans, İlçe Müftümüz Adem AYGÜL, Şube Müdürümüz, Vaizlerimiz, İmam- Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticilerinin yoğun katılımlarıyla gerçekleşti.
Bu yılki Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri 1 Ekim’de başlayıp 7 Ekim tarihinde sona erecek, haftayla ilgili her türlü bilgiye camilerhaftasi.diyanet.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.